ahansale

رشد نرخ آهن

نرخ رشد با کفسازی بورس کالا

نرخ رشد با کفسازی بورس کالا

در واپسین روزهای فصل زمستان که با بازاری تقریبا نیمه تعطیل روبه‌رو هستیم برخی کارخانه‌ها مصرانه قیمت روز آهن آلات خود را افزایش دادند درحالی که سایر مبادی فروش به استقبال نوروز رفته‌‌اند و مبادی فروش نیز بسته است.

بازار ارز نیز همچنان در حال نوسانات جزئی بود و در همان کانال ۲۶ هزار تومانی کمی افزایش یافت به طوری که در پایان روز گذشته قیمت دلارحدود ۲۶ هزار و ۶۰۰ تومان مبادله شد.

روز گذشته بازار آهن تقریبا نیمه تعطیل بود و جز چند کارخانه که محصولات خود را با افزایش قیمت اعلام کردند، قیمت اغلب محصولات اعلام نشد و اگر نوسانی در بازار مشاهده شد در بازار میلگرد و تیراهن بود.

همانطور که قیمت میلگرد آجدار همیشه پیش‌قراول افزایش قیمت‌ها بوده است روز گذشته نیز در کارخانه‌هایی که اعلام قیمت کردند همچنان افزایشی بود به طوری که اکثر شرکت‌ها حدود ۵۰ الی ۱۰۰ تومان قیمت‌ها را بالا بردند، تعدادی ثبات داشتند و یک شرکت نیز با کاهش ۲۲۰ تومانی اعلام قیمت کرد.

نرخ روز تیرآهن نیز در شرکت‌هایی که اعلام قیمت شد حدود ۵۰ تومان در بخش کیلوفروشی افزایش یافت و در بخش شاخه‌فروشی نیز دو شرکت حدود ۲۰ الی ۶۰ هزار تومان افزایش قیمت داشتند.

نرخ آهن آلات در آخرین روزهای سال به تأثیر از عوامل متعدد در مسیر افزایشی قرار گرفت و به‌طور روزانه این رشد قیمت‌ها مشهود بود اما برخلاف بازار عرضه که پر شور و افزایشی بود، در بخش تقاضا تمایل چندانی برای خرید آهن آلات دیده نمی‌شد که از عوامل این جریان می‌توان به کمبود نقدینگی و انتظار برای مشخص شدن نتایج مذاکرات وین، اشاره کرد.

اما همانطور که از شواهد برمی‌آید با اینکه در این ایام معاملات چندانی صورت نمی‌گیرد اما رشد قیمت‌ها ادامه‌دار است تا بهانه‌ای برای افزایش قیمت محصولات فولادی در آغاز سال جدید باشد.

با این حساب می‌توان گفت در هفته نخست سال جدید کف قیمتی میلگرد حدود ۱۵ هزار و ۸۰۰ و نرخ نهایی آن نیز حدود ۱۷ هزار و ۲۰۰ تومان خواهد بود که بیانگر آغاز سال جدید با نوسانات افزایشی است.

بلاتکلیف ماندن نتایج مذاکرات وین تا پیش از نوسانات افزایشی اخیر، یکی از عوامل رکود بازار بود اما با وقوع جنگ بین روسیه و اوکراین گویا این عامل با اینکه هنوز نتیجه مشخصی نیز ندارد، بی‌اثر شد و با افزایش قیمت‌های جهانی بازار داخلی نیز تحت تأثیر قرار گرفته و افزایشی شد.

از دیگر عواملی که به افزایش بیشتر نرخ اهن دامن زد تعیین کف قیمتی در بورس کالا بود و با ابلاغ دستورالعمل‌ ایجاد فاصله قیمتی بین میلگرد و شمش، روند افزایشی قیمت‌ها به قوت خود باقی ماند به طوی که در بازار نیمه تعطیل پایان سال هم این روند تداوم دارد.

با این اوصاف و طبق بررسی عوامل و مشکلات حل‌نشده که در برخی حوزه‌های زنجیره فولاد وجود داشت و همچنین عوامل خارجی مانند وقوع جنگ و نتایج نامشخص وین و تورم و برخی عوامل دیگر پیش‌بینی می‌شود بازار آهن و فولاد در سال جدید با نوسانات افزایشی آغاز به کار کند.

عرضه ۱۰۰درصدی محصولات، مجوز صادرات

طبق اعلام وزارت صمت که چند ماه گذشته اعلام شد همه واحدهای زنجیره فولاد موظف به عرضه کلیه محصولات خود در بورس کالا هستند و مازاد محصولاتی که معامله نشدند تحت شرایط خاصی مجوز صادرات می‌گیرد.

به گفته سیف‌الله امیری مدیرکل دفتر صنایع معدنی وزارت صمت، تا آبان سال‌جاری تولدکنندگان حدود ۷۰ درصد از محصولات خود را عرضه می‌کردند اما پس از آن موظف به عرضه ۱۰۰ درصدی بودند و در این میان کسانی که از عرضه ۱۰۰ درصدی امتناع کردند، امکان صادرات محصولات خود را نداشتند.

وی افزود: از جمله دلایلی که می‌توان به عدم عرضه ۱۰۰ درصدی محصولات کالا اشاره کرد کاهش تولید به دلیل وجود مشکلاتی از قبیل قطعی برق و گاز بود و همچنین تعهد فروش محصولات به برخی شرکت‌ها توسط تولیدکنندگان نیز از جمله این دلایل بود اما با همه این شرایط در آخرین جلسه‌ای که در این زمینه برگزار شد قرار بر این شد تا مهلتی نهایی برای صادرات محصولات داده شود.

امیری بیان کرد: در این فرصت یک ماهه که به دلیل شرایط خاصی مانند قطعی برق و گاز به تولیدکنندگان داده شد، تولیدکنندگان موظف هستند کف عرضه‌ها را در تالار صنعتی تکمیل کنند تا از این طریق بتوانند محصولات خود را صادر کنند.

امیری در پایان تأکید کرد: اما اگر در این فرصت یک‌ماهه شرایط عرضه رعایت نشود تولیدکنندگان در صادرات محصولات خود دچار مشکل شده و وزارت صمت نیز حمایتی نخواهد داشت و اگر تولیدکننده‌ای محصول خود را جهت صادرات به گمرک بفرستد برگشت می‌خورد.

منبع آهن پرایس

استعلام قیمت آهن آلات

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Shopping Cart
Call Now Button اسکرول به بالا