ahansale

بازار در انتظار اصلاح قیمت آهن

بازار در انتظار اصلاح قیمت آهن

ثبات در بازار آهن با پایان هفته نمود بیشتری یافت به طوری که قیمت روز آهن‌آلات در غالب مبادی فروش با حفظ قیمت روزهای آغازین اعلام شد درحالی که تمایل چندانی هم برای خرید آهن در بین مصرف‌کنندگان مشاهده نمی‌شود.

بازار ارز نیز کمی آرام گرفت و نوسان چندانی نداشت، به طوری که قیمت دلار پس از ورود به کانال ۲۷ هزار تومانی و نوسانات جزئی در همین کانال، روز گذشته در بازار آزاد به قیمت ۲۷ هزار و ۴۳۰ تومان مبادله شد.

افزایش هیجانی نرخ آهن آلات در نخستین روزهای سال در شرایطی رخ داد که تقاضایی برای خرید نبود و همه نظاره‌گر نوسانات این بازار بودند اما در چند روز گذشته اگرچه افزایش روزانه قیمت آهن متوقف شد ولی جز تعداد انگشت شماری از آهن‌فروشان که به طور جزئی قیمت‌ها را کاهش دادند، غالبا تغییری در قیمت‌ها اعمال نکرده و بازار از حرکت صعودی بازایستاد.

بر همین اساس گزارش‌ها از بازار آهن حاکی از ثبات قیمت‌ میلگرد آجدار در بیشتر مبادی فروش بود اما در این میان تعدادی از کارخانه‌ها حدود ۱۰۰ الی ۵۰۰ تومان از قیمت‌های اعلام شده عقب‌نشینی کردند و چند شرکت نیز حدود ۱۰۰ تومان افزایش قیمت داشتند.

قیمت روز نبشی و ناودانی نیز مانند بیشتر محصولات ثبات داشت اما کاهش ۳۰۰ تومانی نیز در یک شرکت مشاهده شد. قیمت پروفیل و انواع لوله داربستی، گازی، صنعتی و … نیز در یک شرکت ثابت بود و در سایر مبادی با کاهش ۲۰۰ الی ۶۰۰ تومانی اعلام شد.

قیمت روز تیرآهن در بخش کیلوفروشی ثابت اعلام شد، تیرآهن شاخه‌ای نیز اگرچه در برخی مبادی ثبات داشت اما برخی شاخه‌های تیرذوبی حدود ۳۰ الی ۱۰۰ هزار تومان افزایش قیمت داشت.

قیمت روز ورق سیاه نیز اگرچه حدود ۱۰۰ الی ۴۰۰ تومان کاهش قیمت داشت اما ورق گالوانیزه، رنگی و روغنی با حدود ۱۰۰ الی ۲۰۰ تومان افزایش قیمت اعلام شد.

کاهش معاملات بورس کالا در عرضه‌های اخیر و نبود متقاضی مصرف بیانگر عدم توانایی خریدار است که برخی از عرضه‌کنندگان را به عقب‌نشینی وادار کرد اما این امر در بازار آزاد به صورت جزئی است و ظاهرا فروشندگان آهن تمایلی به کاهش قیمت‌ها ندارند.

گویا این امر در پی احتمال افزایش تقاضا با آغاز فصل گرما و به تبع آن افزایش فعالیت‌های عمرانی صورت گرفته است و برخی جریان‌های بیرونی و قیمت‌های جهانی نیز موجب تقویت این جریان شده است.

طبق گزارش‌ها محصولات عرضه شده در بورس کالای روز گذشته حدود ۲۱۱ هزار تن بود که از این میزان ۶۵ هزار تن مورد معامله قرار گرفت و بیشترین آمار معاملات هم به نبشی و ناودانی اختصاص داشت.

بررسی علل افزایش قیمت فولاد

کامران وکیل دبیر اتحادیه تولیدکنندگان و صادرکنندگان محصولات معدنی ایران با اشاره به افزایش قیمت‌ها با آغاز سال جدید، اظهار کرد: درحال حاضر افزایش قیمت محصولات فولادی یا هر محصول دیگری تابع علل گوناگونی است که از جمله آنها می‌توان به تورم روزافزون، جنگ روسیه و اوکراین، کمبود عرضه و افزایش تقاضا و … اشاره کرد.

در بلاگ آهن سل بخوانید: توقف رشد قیمت آهن

وی در ادامه بیان کرد: افزایش قیمت‌ها طبق سنوات گذشته در ابتدای هر سال امری پذیرفته شده و غیرقابل اجتناب است از همین رو رشد نرخ محصولات فولادی نیز به تبعیت از این امر اتفاق می‌افتد.

وکیل افزود: رشد نرخ دستمزد نیروی انسانی به‌ناچار تولیدکننده را نیز برای تأمین هزینه‌های تولید به افزایش نرخ محصول تولید شده وادار می‌کند که این خود یکی از علل مهم افزایش قیمت‌ها به شمار می‌رود.

وی جنگ روسیه و اوکراین را موجب افزایش قیمت‌ جهانی فولاد دانست که این خود عامل دیگری برای تسریع و افزایش شدت رشد قیمت‌ها در بازارهای داخلی محسوب می‌شود.

دبیر اتحادیه تولیدکنندگان و صادرکنندگان محصولات معدنی به افزایش ۳۰ درصدی نرخ سوخت و انرژی در اروپا پس از رخداد جنگ اوکراین و روسیه اشاره کرد و گفت: از آنجایی که اوکراین از اصلی‌ترین تأمین‌کنندگان محصولات فولادی، سوخت، خوراک دام، گندم و جو است، بروز این رویداد به توقف تأمین این محصولات منجر شد که نتیجه آن افزایش تقاضا و رشد صعودی قیمت محصولات بود.

وی در پایان افزود: اگرچه کالای وارداتی ایران از کشور اوکراین به خوراک دام اختصاص دارد اما رشد قیمت همین محصول و افزایش قیمت‌ها در بازارهای جهانی، در کنار افزایش قیمت سایر محصولات داخلی نمود بیشتری پیدا می‌کند.

منبع آهن پرایس

استعلام قیمت آهن آلات

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Shopping Cart
Call Now Button اسکرول به بالا