تیرآهن

تیرآهن

تاریخ انتشار 18 اسفند 1399 خواندن در 4 دقیقه, 1 ثانیه

تیر آهن چیست؟

تیرآهن ساختار مهم بنا و یا سازه را تشکیل میدهد که در اصطلاح به آن Structural Beam  گفته می‌شود که به طور خاص برای تحمل بارهای وارد شده مانند دیوارهای موازی یا سیستم‌های سقف طراحی شده است. تیرآهن‌ها اندازه‌ها و انواع مختلفی دارند، از این رو در ساخت سازه‌ها و ساختمان‌های مختلف کاربرد دارند.

 

مراحل تولید تیرآهن

مراحل تولید تیرآهن، متنوع می‌باشد. یکی از روش‌های رایج و متداول شکل دهی فلزات، نورد گرم می‌باشد. بدین صورت که، ابتدا شمش فولادي از نوع شمشه (بلوم) با مقطع و طول مشخص به درون كوره‌هاي حرارتي نورد ریخته شده و پس از رسيدن به درجه حـرارت مورد نظر و عبور از قفسه‌های نورد ابتدایی (مجموعه غلتک ها) مقطع آن کاهش و طول آن را افزایش می‌دهند و نهایتاً با عبور از قفسه‌های نورد میانی و پایانی به شکل تیرآهن در می‌آیند و سپس در طول‌های مورد نظر برش و بسته بندی می‌شوند.

 

انواع تیرآهن و استاندارد آن:

تیرآهن IPE(استاندارد اروپا وآلمان): تیرآهن IPE تیرآهن معمولی و استاندارد می‌باشد که به شکل I در ایران وجود دارد. این تیرآهن طبق استاندارد اروپا تولید می‌‌گردد و ضخامت در بال آن ثابت است. بدین صورت که اگر از بالا به دو تیر نگاه کنیم، ضخامت بالها در ابتدا و انتها یکنواخت می‌باشد و استاندارد ایران می‌باشد و لذا این تیرآهن محبوبیت بیشتری در بازار دارد.

تیرآهن INP(استاندارد چین وروسیه): تیرآهن INP تیرآهنی به شکل I می‌باشد که ضخامت بال آنها با فاصله گرفتن از آن تیرآهن کاهش می‌یابد و استاندارد کشور روسیه و چین می‌باشد. از مشخصه این تیرآهن نازکی بالها در ابتدا و ضخیم شدن آن در انتهای تیر می‌باشد.

تیرآهن IPE(تیرآهن بال پهن): تیرآهن IPB تیرآهنی است به شکل H که از نوع عریض می‌باشد. در آنها طول بال‌ها نسبت به تیرآهن‌های IPE افزایش می‌یابد.

 

 

CPE (تیرآهن لانه زنبوری)

برای اینکه تیرآهن بتواند لنگر خمشی را به میزان بیشتری تحمل کند، آن را به شکل ذوزنقه برش می‌دهند و مانند شکل زیر آن‌ها را هم جوش می‌زنند که به آن لانه زنبوری گفته می‌شود. این نوع دارای حفره‌‌های تو خالی در طول آن است که این امر باعث گردیده، مشابه لانه‌ زنبور بشود.

 

 

کاربرد تیرآهن در ساختمان:

تیرآهن به صورت ستون، خرپا، نعل درگاه، تیر در پوشش سقف‌ها و پل‌های لانه زنبوری کاربرد دارد.

 

 

امتیاز 0 از 5

دیدگاهی ثبت نشده شما میتوانید اولین نفر باشید.
امتیاز خود را ثبت کنید ، چه امتیازی میدی ؟

فرم ارسال دیدگاه

مقالات مشابه

آشنایی با میلگرد
5 دقیقه, 15 ثانیه

آشنایی با میلگرد

محصولات
تیرآهن
4 دقیقه, 1 ثانیه

تیرآهن

محصولات تیر آهن چیست؟...
ورق آجدار
7 دقیقه, 37 ثانیه

ورق آجدار

محصولات ورق آجدار چیست؟
ورق پانچ چیست؟
6 دقیقه, 48 ثانیه

ورق پانچ چیست؟

محصولات ورق پانچ سیاه