آشنایی با میلگرد

آشنایی با میلگرد

تاریخ انتشار 12 اسفند 1399 خواندن در 5 دقیقه, 15 ثانیه

میلگرد چیست؟

 

میلگرد، به پروفیلی با سطح مقطع دایره ای وتو‍‍پرگفته می شود که اغلب ، نوع آجدار آن را که در ساختمان سازی کاربرد دارد، می شناسند. به طور معمول، جنس میلگرد از فولاد است؛ اما باید بدانید که تنوع تولید این محصول، بسیار زیاد بوده و در انواع صنایع استفاده میشود. میلگرد باعث مقاوم شدن بتن در برابر نیروهای کششی و چرخشی شده و در زمان اعمال نیروهای کششی به بتن، مانع ترک خوردن و شکستن آن می‌شود. امروزه در تمام پروژه‌های ساخت و ساز از این نوع فولاد برای تقویت بتن استفاده می‌شود.

میلگرد آجدار

میلگردهای آجدار دارای سطح آجی شکل هستند، مقاومت فشاری و کششی آن نیز 5000 کیلوگرم بر سانتی متر مربع می باشد که غالباً در ساختمان به منظور مقاوم سازی بتن ، فونداسیون و ... مورد استفاده قرار می گیرند. سطح مقطع میلگرد آجدار، دارای شیارهای دنده ای یا افقی است که سبب افزایش مقاومت آن نسبت به میلگرد ساده می شود. شیارهای موجود در آن، از سرخوردن و لغزش بتن جلوگیری می کند به همین دلیل در بتن جهت افزایش مقاومت استفاده می گردد.

 

میلگرد ساده

میلگرد ساده همان طور که از نامش پیداست، سطحی صاف و بدون شیار دارند و غالباً در مکان هایی که احتمال خوردگی و تغییر شکل وجود دارد مانند نما و شفت های صنعتی کاربرد دارند. میلگردهای ساده دارای مقاومت فشاری و کششی 3800 کیلوگرم بر سانتی متر مربع می باشد ، از مصارف این نوع میلگرد در صنعت قالب سازی ، بولت ها ، پیچ ها ، محصولات و تجهیزات قالب بندی وهمچنین نما مورد استفاده قرار می گیرد.

انواع میلگرد بر اساس استاندارد و آنالیز مرسوم بازارآهن

  • میلگرد ساده (A1)
  • میلگرد نرم (A2)
  • میلگرد نیمه سخت (A3)
  • میلگرد سخت (A4)

میلگردهای فولادی باید با هدف جلوگیری از اکسید شدن فلز آهن و کم‌تر شدن قطر مؤثر میلگرد فولادی ، در فضایی خشک و سر پوشیده نگهداری شوند. پیش از مصرف، سطح فلز را از زنگ زدگی پاک کنید، این عمل توسط برس زدن یا پاک کردن مکانیکی انجام می‌شود. بنابراین چسبندگی بتن و فولاد حفظ خواهد شد. روش سند بلاست نیز به منظور زنگ زدایی میلگرد مورد استفاده قرار می‌گیرد. قرار دادن میلگرد در ارتفاع موجب ممانعت از رطوبت زدگی میلگرد خواهد شد. محل انبار نیز بایستی برای جلوگیری از زنگ زدگی تمیز باشد. در حمل و انبار میلگردها باید دقت لازم صورت گیرد تا میلگرد دچار خم شدگی نشود میلگردها جهت ارسال بسته بندی می گردند. به هر بسته میلگرد اصطلاحاً بندیل گفته می شود که میزان ظرفیت آن در کارخانجات مختلف متفاوت است و معمولاً بین 2 تا 5/5 تن است.

انواع میلگرد در سازه های بتنی

 

میلگرد راستا : این محصول برای ایجاد مقاومت کششی در بتن استفاده شونده در فونداسیون ساختمان، کاربرد دارد.

سنجاقی :استفاده از این محصول در خاموت  باعث افزایش نیروی برشی آن می‌شود؛ همچنین استفاده از سنجاقی بین مقاطع طولی و خاموت، اتصالات را محکم می‌کند.

 

خاموت:از خاموت جهت جلوگیری از بیرون زدگی مقاطع طولی بر اثر کمانش استفاده می‌شود؛ همچنین استفاده از خاموت به تحمل نیروهای برشی و جلوگیری از افزایش ترک در ستون‌ها کمک می‌کند..

 

خرک:از این محصول برای بتن‌ریزی کف سازه‌ها و فونداسیون، به صورت دو شبکه متوالی افقی در داخل قالب استفاده می‌شود

 

رکابی:در بتن‌ریزی دیوار، برای نگه داشتن مقاطع طولی و عمودی از نوعی چیدمان میلگرد موسوم به رکابی استفاده می‌شود

 

ادکا:این محصول تحمل نیروهای برشی و لنگرهای منفی در تکیه‌گاه‌های تیر یکسره را میسر می‌سازد. در واقع قسمت زیرین میلگرد ادکا، وظیفه تحمل نیروی کشش ایجاد شده از خمش و قسمت مایل آن، وظیفه تحمل نیروی کشش ناشی از برش را دارد.

 

 

جمع بندی:

با توجه به مطالب عنوان شده می‌بینیم، میلگرد محصول فولادی پرکاربردی است که عمده استفاده آن در صنعت ساختمان‌سازی است و برای ایجاد مقاومت کششی در ساختمان، استفاده از میلگردها ضروری است. در واقع می‌توان گفت که بتن در کنار میلگرد به استحکام مورد نظر می‌رسد. میلگرد بر اساس ظاهر و استانداردها به انواع مختلفی تقسیم می‌شوند که در این مقاله به بررسی هر نوع و کاربرد آن‌ها پرداخته شد.

امتیاز 0 از 5

دیدگاهی ثبت نشده شما میتوانید اولین نفر باشید.
امتیاز خود را ثبت کنید ، چه امتیازی میدی ؟

فرم ارسال دیدگاه

مقالات مشابه

آشنایی با میلگرد
5 دقیقه, 15 ثانیه

آشنایی با میلگرد

محصولات
تیرآهن
4 دقیقه, 1 ثانیه

تیرآهن

محصولات تیر آهن چیست؟...
ورق آجدار
7 دقیقه, 37 ثانیه

ورق آجدار

محصولات ورق آجدار چیست؟
ورق پانچ چیست؟
6 دقیقه, 48 ثانیه

ورق پانچ چیست؟

محصولات ورق پانچ سیاه